23.1 C
Drama
Σάββατο, 18 Σεπτεμβρίου, 2021
ΑρχικήΕπικαιρότητα44ο DISFF: 30 Ταινίες Μικρού Μήκους θα συμμετάσχουν στο Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

44ο DISFF: 30 Ταινίες Μικρού Μήκους θα συμμετάσχουν στο Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

44ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας – 12-18 Σεπτεμβρίου 2021
Το Ελληνικό διαγωνιστικό πρόγραμμα του DISFF44

Δελτίο τύπου:

Με χαρά ανακοινώνουμε το φετινό Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα του Φεστιβάλ Δράμας.
Από τις 247ταινίες που κατατέθηκαν, επιλέχθηκαν να διαγωνισθούν 30 ταινίες: 24 μυθοπλασίας, 2 ντοκιμαντέρ, 2 animation και 2 πειραματικές.

Όπως σημειώνει ο καλλιτεχνικός διευθυντής Γιάννης Σακαρίδης, «Παρουσιάζουμε το παρόν και το μέλλον του Ελληνικού σινεμά μέσα από 30 εξαιρετικές ταινίες μικρού μήκους.

Και για πρώτη φορά στην ιστορία του θεσμού οι γυναίκες σκηνοθέτριες υπερτερούν αριθμητικά έναντι των ανδρών συναδέλφων τους (19 γυναίκες, 14 άνδρες)».

Το φετινό φεστιβάλ θα διεξαχθεί στις 12-18 Σεπτεμβρίου 2021.

Ακολουθεί η λίστα, την οποία θα βρείτε και στα παρακάτω λινκ:

Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

To Ελληνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα του DISFF44

44ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
Εθνικό Διαγωνιστικό 2021

01. Βίωμα καλοσύνης της Ελένης Αλεξανδράκη

02. Last visit του Σπύρου Αλιδάκη

03. To vancouver της Άρτεμις Αναστασιάδου

04. Apallou του Νίκου Αυγουστίδη

05. Sea you του Γιάννη Βασιλώττου

06. Εγώ, το σπίτι της Ελένης Βεργέτη

07. Cortazar των Αργύρη Γερμανίδη και της Κατερίνας Στράουχ

08. Ο φοιτητής του Βασιλείου Καλαμάκη

09. Motorway 65 της Εύης Καλογηροπούλου

10. Από το μπαλκόνι του Άρη Καπλανίδη

11. Luxenia της Δήμητρας Κονδυλάτου

12. Μετά το μεσημέρι του Αλέξη Κουκιά-Παντελή

13. Γιαφ-Γιουφ της Αθηνάς Γεωργίας Κουμελά

14. Όλα τα πλάσματα της νύχτας της Μέμης Κούπα

15. Βαθύκοφτο της Ιωάννας Κρυωνά

16. Μπούτι του Θάνου Λυμπερόπουλου

17. A summer place της Αλεξάνδρας Ματθαίου

18. Στο αεροδρόμιο του Μιχάλη Μαθιουδάκη

19. Αν ήσουν ταινία θα ήσουν μικρού μήκους της Γωγώς Μαραγγούλη

20. Brutalia, days of labour του Μανώλη Μαυρή

21. Every sunday της Καίτης Παπαδήμα

22. Flik flok της Αγγελικής Παρδαλίδου

23. Horsepower του Σπύρου Σκάνδαλου

24. Δε θέλω να ξεχάσω τίποτα της Βαγγελιώς Σουμέλη

25. Exploitation της Μαρίνας Συμεού

26. Souls all unaccompanied του Γιώργου Τελτζίδη

27. Girlhood των Βάνιας Βαρβάρας Τέρνερ και Μαρίας Σιδηροπούλου

28. Literal legend των Δημήτρη Τσακαλέα και Λήδας Βαρτζιώτη

29. Soul food του Νίκου Τσεμπερόπουλου

30. Αμυγδαλή της Μαρίας Χατζάκου

Η προκριματική επιτροπή απαρτίστηκε από τους:

Σοφία Εξάρχου, σκηνοθέτιδα – παραγωγό

Γιώργο Μακρή, ηθοποιό – σεναριογράφο

Αφροδίτη Νικολαΐδου, -επίκουρη καθηγήτρια του Πανεπιστημίου Αθηνών

Παναγιώτη Φαφούτη – σκηνοθέτη, παραγωγό και τον καλλιτεχνικό διευθυντή του Φεστιβάλ Δράμας, σκηνοθέτη και παραγωγό Γιάννη Σακαρίδη.

Μην ξεχάσετε να κατεβάσετε την καινούργια έκδοση της εφαρμογής της ιστοσελίδας μας για κινητά και tabletsandroid.

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

εισάγετε το σχόλιό σας!
παρακαλώ εισάγετε το όνομά σας εδώ

2 + ten =

- Διαφήμιση -

Δημοφιλή Εβδομάδας